Pikapuuro on tuttuakin tutumpaa kaikille retkeilijöille. Eikä ihme, sillä onhan se todella näppärä retkieväs, joka kulkee mukana niin lähiretkillä kuin pitkillä vaelluksilla. Mutta joko olet kyllästynyt siihen?
Tuunasin paljon parjatun puuron seuraavalle levelille yksinkertaisella kikalla: keitä se kasvimaitoon, ja näin pikapuuro saa täysin uuden elämän. Kruunaa herkku hedelmillä, marjoilla, pähkinöillä ja viimeistele vaahterasiirapilla, niin makuelämys on täydellinen.
Annostele kahdelle lautaselle, lisää päälle banaaniviipaleet, vadelmat, pähkinät ja kruunaa vaahterasiirapilla. Puuron voi pikapuuron sijaan valmistaa myös perinteisistä kaurahiutaleista. Tarvitset: Hauduta matalalla lämmöllä 10 minuttia. Muista sekoittaa välillä, ettei puuro pala pohjaan.
AINEKSET
3 pss annospikapuuroa
4 dl kauramaitoa
ripaus suolaa
banaani
vadelmat
saksanpähkinät
vaahterasiirappi
TEE NÄIN
VINKKI